www.rybybogucin.pl
Jedz ryby, będziesz wielki
 
News & Updates
     
     
 

  Gospodarstwo Rybackie Bogucin posiada 23 jeziora, które łącznie stanowią powierzchnię 1600 ha lustra wody, a więc wystarczająco dużo by każdy zapalony wędkarz znalazł dla siebie miejsce do wędkowania. Nie od dzisiaj wiadomo, iż wędkarstwo to nie tylko sport ale także wypoczynek i miłe spędzenie czasu. Z naszych obserwacji wynika , że z roku na rok coraz więcej kobiet nie tyle towarzyszy mężom w wyprawach na „dużą sztukę” , co same łowią i to z dużymi sukcesami. Chcąc ułatwić Państwu decyzję wyboru odpowiedniego jeziora przedstawiamy niektóre z nich.

Jezioro Kowalskie

              Jest to zbiornik retencyjny położony około 20 kilometrów od Poznania, zwany także Biskupicami z racji tego iż jest to miejscowość sąsiadująca. Zbiornik ten zajmuje powierzchnię 203 ha. Powstał przez spiętrzenie tamą ziemną wód rzeki Głównej w miejscu istniejącego wcześniej naturalnego jeziora o takiej samej nazwie. Główna zapora znajduje się w okolicy wsi Barcinek, natomiast w Jerzykowie znajduje się tama pośrednia umożliwiająca niezależne piętrzee wschodniej części jeziora. Zbiornik pierwotnie miał służyć do nawadniania pól. Jezioro to jest przez cały czas wykorzystywane przez wędkarzy i cieszy się dużą popularnością wśród nich ze względu na występujące tam leszcze, karpie, liny i sandacze, a nie ze względu na popularną wśród niektórych poznaniaków plażę naturystów.

Jezioro Swarzędzkie

Jest to malowniczo położone jezioro na równinie Wrzesińskiej, w północnej części miasta Swarzędz w odległości około 11 kilometrów od centrum Poznania, przez które przepływa rzeka Cybina. Powierzchnia wynosi około 94 ha. Na jeziorze znajdują się dwie niewielkie wyspy. Na większej z nich wykopaliska potwierdziły obecność pozostałości po słowiańskiej świątyni, prawdopodobnie w dawniejszych czasach połączonej drewnianym mostem ze stałym lądem. Od południowej części Swarzędza, wzdłuż jeziora ciągnie się ścieżka spacerowa oraz znajduje się tam przystań. Natomiast od strony północnej biegnie szlak rowerowy z Pobiedzisk nad jezioro Maltańskie oraz droga świętego Jakuba (przyp. Wikipedia). W jeziorze tym można złapać piękne okazy karasia, karpia, okonia, szczupaka, leszcza i sandacza. Występują tam także spore sztuki węgorza. Położenie jeziora umożliwia łatwy dojazd komunikacją miejską, a jego malownicze położenie i aleja spacerowa zachęca do czynnego wypoczynku na łonie natury.

Jezioro Dziadkowo

 

Jezioro Dziadkowskie, którego nazwa pochodzi od miejscowości Dziadkowo jest położone w powiecie gnieźnieńskim w gminie Mieleszyn. Jest jeziorem najdalej położonym od siedziby gospodarstwa.  Jest to wąski zbiornik o długości 3,6 kilometrów i średniej szerokości 0,2 kilometra. Połączone jest z jeziorem Zioło. Nad jeziorem znajdują się takie miejscowości jak Kowalewo i Dziadkowo. Od północy jezioro otoczone jest lasami, a od południa obszarami leśnymi obfitymi w grzyby, dlatego teren ten obfituje nie tylko w grzyby   ale i ryby , gdyż jest to jezioro typu sandaczowego.

Jezioro Świniary

   

Jezioro Świniary inaczej zwane jeziorem Kłeckim od nazwy miejscowości Kłecko położonej nad brzegami jeziora. To zbiornik rynnowy położony na Pojezierzu Gnieźnieńskim o długości 7,4 km i szerokości 0,4 km. Połączone jest rzekami Mała Wełna z jeziorem Gorzuchowskim, Sierżawą z jeziorem Łopienno oraz Strugą z jeziorem Lednickim, które to należą także do naszego gospodarstwa. W sezonie letnim jezioro to cieszy się dużą popularnością wśród amatorów sportów wodnych jak i wędkarstwa. Jezioro to należy do typu jezior sandaczowych.

 >> WRÓĆ <<