www.rybybogucin.pl
Jedz ryby, będziesz wielki
 
News & Updates
     
     
 

Łowienie ryb na wędkę jest stare jak świat długi i szeroki. Odnajdywane przez archeologów eksponaty świadczą, że już wiele wieków przed naszą erą ludzie pletli linki z roślinnych włókien i sierści zwierząt, dowiązywali do nich haczyki z kości i ruszali nad wodę. Nie wiemy zbyt wiele o wynikach, jakie osiągali starożytni wędkarze, choć biorąc pod uwagę rybność ówczesnych wód, mogły być one naprawdę imponujące.

Obcowanie z dziką przyrodą jest największą zaletą wędkarstwa. Trudno określić liczbę i skalę estetycznych wrażeń, które może nam zapewnić kontakt z naturą. Być może niektórym z Państwa łowienie ryb kojarzy się z wielogodzinnym staniem w jednym miejscu. Podejście do wędkarskiego hobby jest sprawą oczywiście indywidualną. Dla jednych to relaks oraz przyjemność, dla innych sprawdzenie swoich umiejętności.(przyp.GW)

W polskich wodach stwierdzono występowanie wielu różnych gatunków ryb. Niektóre z nich łatwiej , inne gorzej biorą na wędkę. Na naszym łowisku specjalnym dla wędkarzy można złapać następujące gatunki ryb:


PSTRĄG TĘCZOWY

  Jest to głównie gatunek hodowlany, charakteryzujący się w widoczny sposób ubarwieniem. Wzdłuż boków jego ciała ciągnie się szeroka, różowa (tęczowa) smuga. Płetwa ogonowa jest wyraźnie nakrapiana, słabo wcięta. Jak złowić pstrąga? Pstrągi są niezwykle ostrożne i płochliwe, dlatego w małych zbiornikach lepsze wyniki uzyskuje się przemieszczając się pod prąd i zachodząc pstrąga od ogona. 


KARP

Jest to gatunek wszystkim znany. Jest podstawowym obiektem chowu i hodowli w stawach, a do rzek i jezior trafia głównie jako materiał zarybieniowy. Kształt ciała tej ryby zależy od warunków środowiska. Można wyróżnić cztery odmiany karpia , biorąc pod uwagę jego ułuszczenie, tj. łuskowy , liniowy, lustrzeń oraz karp królewski, występujący u nas na łowisku, jest najbardziej preferowaną odmianą karpia w naszym rejonie i nie tylko. Jest to ryba spokojnego żeru o dużym potencjale wzrostu, osiągająca imponujące rozmiary , toteż karpiarze nastawiają się na połów rekordowych sztuk, które wypuszczają do wody. Najczęściej odławiane są jednak karpie o wadze 2 kilogramów i te cieszą się największym popytem. Jak złowić karpia? Z naszych obserwacji wynika, iż karp nie należy do gatunku wybrednego, zadowoli się białym robakiem, czerwonym , a nawet kukurydzą. Bywają dni, w których można go "dorwać" na kawałek chleba czy bułki.

 


 

SUM

Jest rybą pokaźną i dlatego złowienie go jest nie tylko przeżyciem dużej sportowej miary, ale wymaga od wędkarza także dużego wysiłku fizycznego. Charakteryzuje się przede wszystkim dużą, szeroką i spłaszczoną głową z obszerną paszczą uzbrojoną w liczne ząbki. Najbardziej zwracają uwagę wąsy suma, sięgające do płetw piersiowych. Ubarwienie zależy od środowiska w jakim występuje. Odżywia się "w młodości" planktonem i małymi zwierzętami dennymi. Osiągnąwszy długość 30 cm zaczyna odżywiać się małymi rybkami, a później jego pokarmem stają się większe ryby takie jak leszcz czy nawet węgorz. Nie pogardzi również żabami, rakami czy ptactwem wodnym, taki z niego żarłok. W wieku dorosłym staje się groźnym drapieżnikiem. Jak złowić suma? Najlepsza pora to dzień pochmurny, tuż przed burzą. Największa sztuka złapana na naszym łowisku osiągnęła wagę 10,8 kg.

 


 

TOŁPYGA BIAŁA I PSTRA

Posiada ciało wydłużone, owalne w przekroju, głowa szeroka i spiczasta, tępo zakończona z małą paszczą skierowaną ukośnie ku górze. Oczy małe i nisko osadzone. Żywi się głównie planktonem i drobnym pokarmem roślinnym. Ich przewód pokarmowy wydłuża się przekraczając 4-5 krotnie długość ciała. Jak złowić tołpygę? Jest to ryba  planktonożerna  jednakże z ciekawości może zapolować także na robaka. Wędkarz, który złapie tołpygę u nas na łowisku dostaję ją w prezencie. Życzymy powodzenia.


 

KARAŚ

  Zwany przez naszych klientów popularnie "drobnicą" (podobnie jak leszcz, płoć i okoń) jest "ulubieńcem" smakoszy ryb w occie . Ryba rozpowszechniona w prawie wszystkich naszych wodach, przyrasta dość wolno. Odżywia się głównie małymi zwierzętami dennymi takimi jak skorupiaki czy mięczaki. Posiada ciało wygrzbiecone, bocznie ścieśnione o dużych łuskach. Płetwa grzbietowa wysoka, ogonowa lekko wcięta, grzbiet brązowawy z zielonym połyskiem i jaśniejszym, żółtawobrązowym bokiem. Należy do ryb karpiowatych. Wytrzymuje silne zanieczyszczenia wody, a także deficyty tlenu, gdyż należy do ryb mających mniejsze wymagania środowiskowe w porównaniu do pozostałych gatunków. Jak złowić karasia? Bardzo chętnie "skusi" się na małą kulkę ulepioną z razowego chleba.

 

OKOŃ

Jest to jeden z najpopularniejszych gatunków ryb, zwany inaczej przez naszych klientów i wędkarzy "drobnicą". Występuje w prawie wszystkich zbiornikach wodnych. Posiada ciało mniej lub silniej wygrzbiecone, co zależy od warunków panujących w zamieszkiwanej przez ryby wodzie. Pysk tępy z szerokim końcowym otworem gębowym. Dwie płetwy grzbietowe. Okoń posiada grzbiet ciemnoszary do niebieskiego lub zielonooliwkowego. Boki jaśniejsze z poprzecznymi, pojedynczymi lub rozwidlającymi się prążkami. Brzuch od białego do czerwonego o srebrzystym połysku. Płetwy brzuszne i odbytowa czerwone. Jest typowym drapieżnikiem o bardzo smacznym mięsie. Jak złowić okonia? Można go "złapać" na żywca, a także co zaobserwowaliśmy na robaka. 


 

LESZCZ

Podobnie jak okoń zwany także "drobnicą" jest gatunkiem rozpowszechnionym. Najbardziej pożądaną rybą w zalewie octowej. Posiada ciało silnie wygrzbiecone, bocznie równie silnie ścieśnione o tępym pysku i prawie dolnie ustawionym otworze gębowym. Płetwy piersiowe sięgają do nasady płetw brzusznych. Grzbiet leszcza jest w kolorze od ołowianego do czarniawego, zazwyczaj zielonawo połyskujący. Boki są jaśniejsze, a brzuch białawy. Jest rybą szybkiego przyrostu. Można go łowić przez cały sezon, nawet bierze spod lodu. Jak złowić leszcza? Podstawową zasadą przy połowie leszcza metodą spławikową jest takie rozmieszczenie obciążenia, by ostatnia śrucina wraz z przyponem leżały na dnie, wówczas branie sygnalizowane jest nie zanurzeniem spławika, lecz jego wystawieniem gdyż leszcz podnosi śrucinę sygnalizacyjną. (przyp.GW). Leszcza możemy złapać na robaka, zwłaszcza białego. 

PŁOĆ

Kolejna ryba, która obok okonia i leszcza stanowi tzw. "drobnicę" oraz jedną z najpopularniejszych ryb polskich wód. Ciało ryby w zależności od środowiska, w którym przebywa, mniej lub bardziej wygrzbiecone, ścieśnione w płaszczyznach bocznych. Linia brzucha pomiędzy płetwą brzuszną a odbytową jest zaokrąglona. Płetwa grzbietowa rozpoczyna się w równej linii do płetwy brzusznej. Otwór gębowy wąski, oczy czerwonawe, natomiast grzbiet koloru ciemnozielonego do zielononiebieskiego. Boki płoci srebrzyste z żółtawym połyskiem. Jak złapać płoć? Jest to ryba, którą można złowić na zanęty pochodzenia roślinnego - kukurydza, pęczak. Najczęściej łowi się metodami gruntowymi na spławik. Nie pogardzi także chlebem oraz robakiem. Ulubienica wędkarzy, którzy z brzegów lub pomostów nad jeziorem chcą złowić żoną rybkę na kolacje.

  


SZCZUPAK

Posiada ciało wydłużone, bocznie słabo ścieśnione, o przesuniętej daleko ku tyłowi płetwie grzbietowej. Płetwy grzbietowa i odbytowa ustawione naprzeciw siebie. Płetwa ogonowa rozwidlona, długa głowa, o pysku uformowanym w kształcie kaczego dzioba. Posiada szeroki otwór gębowy, szczęka dolna wysunięta jest do przodu. Szczęki szczupaka, łuki podniebne oraz język są silnie uzębione, natomiast na dolnej szczęce można zauważyć duże spiczaste kły. Ubarwienie zmienne, zależne od środowiska, w którym bytuje. Jest szeroko rozprzestrzenionym w rzekach i jeziorach drapieżnikiem naszych wód. Jest żarłoczny do tego stopnia, że nie pogardzi osobnikiem własnego gatunku. Jak złowić szczupaka? Cóż, nie jest on wytrawnym tropicielem, jest raczej leniwy, gdyż na swoje ofiary poluje z jednego stanowiska. Dlatego " połknie haczyk" na martwą rybkę lub metodą spinningową. Bierze także na "żywca "(nie chodzi o piwo oczywiście), polega to na podaniu niewielkiej rybki przynętowej w okolicy gdzie prawdopodobnie znajduje się kryjówka szczupaka i czekaniu aż rybka chwyci przynęte. Jako przynęty można użyć takie rybki jak; ukleja, karaś,krąp.

 

   

SANDACZ 

Należy do bardzo pożądanych ryb konsumpcyjnych ze względu na swoje doskonałe, białe mięso. Charakteryzuje się  długim szczupakowatym ciałem, spiczastym pysku i szerokim, końcowym otworze gębowym. Szczęki nierówno uzębione. Dwie płetwy grzbietowe o prawie jednakowej długości, grzbiet koloru od ciemno zielonego do szarego, boki jaśniejsze natomiast brzuch białawy. W pierwszym okresie życia odżywia się zooplanktonem, natomiast w późniejszym okresie staje się drapieżnikiem, który unika silnie zarośniętych miejsc polując na swoje ofiary głównie w strefie wolnej wody. Jego populacja jest największa w zbiornikach z niską ilością szczupaka ze względu na konkurencję pokarmową. Jak złowić sandacza? Najczęściej można go złowić na spinning. Łowiąc na płytkiej wodzie, stosujemy przede wszystkim woblery. Najlepiej sprawdzają się wydłużone, dość płytko schodzące imitacje uklei w jasnych barwach. Można stosować także przynęty miękkie, uzbrajając je w lekkie główki, by unikać ciągłych zaczepów, sprawdza się także zasiadka z żywcem (przyp.GW).


 

WĘGORZ 

Jest to ryba o ciele wężowatym, pokrytym śluzowatą skórą. Płetwa grzbietowa, ogonowa i odbytowa połączone są ze sobą i pozbawione twardych promieni. Nie posiada płetw brzusznych. Grzbiet ciemny, szarozielony. Strona brzuszna żółtawa. Tarliska tej ryby znajdują się w Morzu Sargassowym. W naszych polskich wodach pływają węgorze, które przywędrowały w sposób naturalny, jednakże najczęściej pochodzą one z zarybień narybkiem sprowadzanym specjalnie na potrzeby ekosystemu. Odżywiają się pokarmem zwierzęcym, rosnąc przez całe życie. Jak złowić węgorza? Jest wielką sztuką złapać tą długą i śliską rybę gołą ręką, natomiast na wędkę można go "dorwać" wykorzystując martwą lub żywą rybkę a także co zaobserwowaliśmy na naszym łowisku na robaka.
 

AMUR BIAŁY

Jest to ryba najbardziej rozpowszechniona wśród posiadaczy zarastających stawków przydomowych lub innych podobnych zbiorników wodnych, ze względu na jej upodobania roślinożerne. Posiada ciało wydłużone, pokryte dużymi łuskami z otworem gębowym dolnym. Grzbiet ciemnozielony do czarnozielonego. Boki jaśniejsze, zielonkawe. Jest rybą aktywnie żerującą, odżywia się głównie roślinnością zanurzoną. Bywa , że nie pogardzi bezkręgowcami. Jak złowić amura? Duże amury łowi się wyczynowym sprzętem karpiowym, jako przynętę stosując albo kulki proteinowe, albo tak niecodzienne produkty jak: śliwki, sałatę lub mirabelki. Wyjątkowo specyficzny i wymagający od wędkarza ogromnego opanowania jest hol większej sztuki. Początkowo daje się prowadzić niczym pies na smyczy, nie stawiając niemal żadnego oporu. Kiedy zdziwiony nowicjusz sięgnie po podbierak, następuje gwałtowny odjazd i dopiero wtedy zaczyna się prawdziwa walka na całego. Amur to "ciężki" przeciwnik i prawdziwa torpeda.  Odpływa od brzegu kilkanaście razy, zanim w końcu skapituluje (przyp.GW).


 


 

LIN 

Rybacy, wędkarze czy nawet nasi klienci bardzo rzadko mylą lina z inną rybą, gdyż wyróżnia się on charakterystyczną oliwkowozieloną barwą oraz ciemnymi szarobrązowymi płetwami. Nawet laik, który nie ma do czynienia z wędkarstwem zapewne zna go z nazwy i pozna lina po jego zielonym ubarwieniu   . Lin posiada jedne z najmniejszych, płaskich łusek, które są głęboko osadzone w skórze i pokryte warstwą kleistego śluzu. Wszystkie płetwy są zaokrąglone, płetwa ogonowa lekko wklęsła. Grzbiet ciemnozielony lub ciemnobrązowy, boki jaśniejsze natomiast strona brzuszna żółtawobiała. Jest to ryba popularna, szeroko rozpowszechniona w naszych wodach. Jak złowić lina? Należy do ryb płochliwych, trzymających się za dnia w pobliżu dna, przejawiający zwiększoną aktywność po zapadnięciu ciemności. Można go złowić na kukurydzę, nie "pogardzi" także białym  i czerwonym robakiem.

 


 

Tinca tinca

 

>> WRÓĆ <<