www.rybybogucin.pl
Jedz ryby, będziesz wielki
 
News & Updates
     
     
 

  Piszą o nas !!!

Protest Rybaków

Pod Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odbył się 16.03.2017 roku protest rybaków przeciwko szkodliwej decyzji ministra Gróbarczyka.

Wiemy, że stawy czekają na wiosenne obsady, ale wiemy też, że bez rekompensat wodno-środowiskowych pomagającym nam utrzymać wodną przyrodę, wiele z naszych gospodarstw upadnie – piszą rybacy.

 | Zdjęcie dotyczy Protest rybaków [zdjęcia] zostało dodane przez WiO Warszawa i Okolice - w dniu 2017-03-16 id nr: 546301 |

Rybacy śródlądowi od miesiąca nie ustają w walce o przywrócenie rekompensat wodno – środowiskowych, które zostały wycofane decyzją Marka Gróbaczyka, Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. - To dla nas być albo nie być – mówią. Już w momencie przekazywania informacji o wycofaniu środków, rybacy wyrażali nie tyle dezaprobatę, co potężne oburzenie. Podkreślali, że takie działanie doprowadzi do nieodwracalnych zniszczeń na stawach. – Nie będziemy mieć za co utrzymywać i stawów w należytym stanie i chronić dzikiej przyrody. Na stawach rosną wielkie obszary lasów, żyją dzikie zwierzęta, które niszczą infrastrukturę i wybierają ryby ze stawów. Te pieniądze przeznaczaliśmy na inwestycje, które polegały także na naprawach tych szkód – tłumaczył Wacław Szczoczarz, właściciel 180- hektarów stawów w Rytwianach i prezes Lokalnej Grupy Rybackiej Świętokrzyski Karp.

Rybacy z całej Polski podczas spotkania w Falentach koło Warszawy zawiązali Rybacki Sztab Kryzysowy. Wspólnie apelowali, wysyłając pisma, o nie zabieranie tych rekompensat, do premier Beaty Szydło,  prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, ministra Henryka Kowalczyka, szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów, i oczywiście do Marka Gróbarczyka, Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Organizacje rybackie i z regionu i z całej Polski prosiły także o pilne spotkanie z Ministrem gospodarki morskiej. Ostatecznie w ubiegłym tygodniu spotkali się  z przedstawicielami ministerstwa - doktorem Januszem Wroną i Adamem Sudykiem z Departamentu Rybołówstwa.

 

Jak relacjonuje Sławomir Litwin, przewodniczący Rybackiego Sztabu Kryzysowego, ichtiolog i doświadczony rybak, spotkanie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. – Nic nie uzyskaliśmy. Musimy protestować - mówi. - Najgorsze jest to, że ustawa nie była konsultowana z rybakami śródlądowymi. Decyzja została podjęta szybko i bez dyskusji. W poprzednich latach na morze także były przeznaczane pieniądze, dwa razy większe niż dla nas. Zabranie naszych pieniędzy nic nie da. Sama Polska nie odbuduje flory i fauny Bałtyku. To musi być współpraca wszystkich dziewięciu państw otaczających morze. Inaczej te 400 milinów zostanie utopione w Bałtyku i pociągnie za sobą całe rybactwo śródlądowe – prognozuje Sławomir Litwin. W Polsce jest około 74 tysięcy hektarów stawów. - Apeluję do ministra by oddał nam należne pieniądze. One pochodzą z budżetu Unii Europejskiej i przez unijną Komisję zostały nam zagwarantowane. To jest tak, jakby minister rolnictwa zabrał gospodarzom rolno – środowiskowe. To jest sytuacja nie do wyobrażenia!  - podkreśla Sławomir Litwin.

 | Zdjęcie dotyczy Protest rybaków [zdjęcia] zostało dodane przez WiO Warszawa i Okolice - w dniu 2017-03-16 id nr: 546289 |
Protesty i manifestacje, Protest rybaków [zdjęcia] - zdjęcie, fotografia
 | Zdjęcie dotyczy Protest rybaków [zdjęcia] zostało dodane przez WiO Warszawa i Okolice - w dniu 2017-03-16 id nr: 546299 |

Zdjęcie dotyczy Protest rybaków [zdjęcia] zostało dodane przez WiO Warszawa i Okolice - w dniu 2017-03-16 id nr: 546290 

Ostry strajk

- Walczymy o byt.  Bez tych pieniędzy pozostanie nam patrzeć, jak ptaki pożerają ryby  - mówi Grzegorz Wójcicki.   Po dwudniowej akcji protestacyjnej rybaków w Warszawie, udało się hodowcom ryb spotkać z ministrem Gróbarczykiem.  Informacje o efekcie tej rozmowy są sprzeczne. Biuro prasowe ministerstwa gospodarki morskiej pisze, że ustalono harmonogram spotkań, na których mają być wypracowane kompromisowe rozwiązania. Natomiast Rybacki Sztab Kryzysowy  podaje, że  nie uzgodniono harmonogramu. Więc rybacy zapowiadają zaostrzenie akcji.  Przeprowadzenie ogólnopolskiego protestu zapowiadają na 25 kwietnia, w Warszawie. 

 

Prośba przewodniczącego

Hodowcy ryb zdobywają poparcie. Stanowisko w ich sprawie w liście do ministra Gróbarczyka zajął europoseł Czesław Siekierski, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego. Jak napisał, takie przesunięcie środków jest nieuzasadnione z wielu powodów, poza dostarczaniem ryb, stawy pełnią rolę zbiorników retencyjnych, tu żyją różne gatunki zwierząt. W liście europosła Siekierskiego czytamy: „Rybactwo śródlądowe jest istotnym elementem gospodarki naszego kraju. Zwracam się więc do Pana z prośbą o ponowne przeanalizowanie tego problemu i ewentualne zrewidowanie planów Resortu. Wydaje się, że przesunięcie środków teraz, kiedy hodowcy karpia liczą na nie i wkalkulowali je w swoje planowanie finansowe i inwestycje byłoby niewskazane”.

Murem za hodowcami ryb stanęła krajowa Izba Rolnicza. Wsparcie  obiecali poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, Krystian Jarubas, a także poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Cieślak, który już podjął działania.
 
Oda do Ministra Marka G

Panie Ministrze pytamy wprost
Czemu karpiarzom szykujesz taki ciężki los?
W czym karpie gorsze, a lepsze dorsze?
Jak walczyć mamy z wydr tabunami?

Na stawach bobry i kormorany,
A i łabędzie pływają wszędzie.
Stołówkę mają, chętnie zjadają ryby i zboże,
A któż karpiarzom w biedzie pomoże?

W kieszeni pustki, w głowie tornado,
Jak sobie radzić z tą oto swadą?
Nauczyć karpie pływać w Bałtyku,
By ryb w nim jak kiedyś było bez liku?

A może lepiej dajcie co nasze,
By wreszcie była karma na paszę!
A na stawach przyrodę utrzymamy
I na święta dużo karpi damy...

Dziś jako hodowcy
Jedną prośbę mamy
Do naszego Ministra - Taty
Zostaw nam Marku REKOMPENSATY!!!

Pozwól zachować na stawach przyrodę,
Produkcję karpi oraz czystą wodę.
Kto nas hodowców tak potraktuje,
Sam wiele skorzysta i nie pożałuję.

Przegląd Rybacki 2(152)2017
 
 • FRAGMENT ARTYKUŁU ZAMIESZCZONEGO W "GŁOSIE WIELKOPOLSKIM" - 3 GRUDNIA 2011 ROKU


 


 

 • ARTYKUŁ ZAMIESZCZONY W "GŁOSIE WIELKOPOLSKIM" - 22 LISTOPADA 2011 ROKU

 

 

 • TARGI POLAGRA FOOD DNIA 20.09.2010 REPREZENTACJA NASZYCH KARPI, LINÓW, SZCZUPAKÓW ORAZ JESIOTRÓW

 

 

 • ARTYKUŁ ZAMIESZCZONY W "MAGAZYNIE SWARZĘDZKIM "W GRUDNIU 2010 ROKU NR 12(30) • ARTYKUŁ ZAMIESZCZONY W "GAZECIE POZNAŃ" W 2008 ROKU DNIA 3 WRZEŚNIA


 

 

 • ARTYKUŁ ZAMIESZCZONY W "GŁOSIE WIELKOPOLSKIM" W 2009 ROKU W GRUDNIU

 
 
   

 


 • ARTYKUŁ ZAMIESZCZONY W "GAZECIE POZNAŃSKIEJ " W 2004 ROKU W GRUDNIU